ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد چیست؟

آیا تا به حال نام «ایونت مارکتینگ» را شنیده‌‌اید؟ ایونت مارکتینگ به صورت خلاصه به ترویج محصول، برند یا سرویس از طریق تعاملات فردی گفته می‌شود. انواع مختلفی از ایونت مارکتینگ وجود دارد و هرکدام از آن‌ها می‌توانند به اهداف مشخصی از بازاریابان پاسخ بدهند.ایونت مارکتینگ می‌تواند میزبانی از یک رویداد برای ساخت روابطی قدرتمندتر با مشتریان احتمالی و فعلی باشد. فرمی دیگری از ایونت مارکتینگ این است که شما در یک نمایشگاه شرکت کنید و در مورد محصولات یا سرویس‌های خود به مشتریان اطلاعات بدهید.

رویدادهای دیجیتال مانند وبینارها یا ورک‌شاپ‌هایی که به صورت زنده در اینترنت پخش می‌شوند نیز انواعی از ایونت مارکتینگ هستند.به زبان ساده، ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد به عملی گفته می شود که طی ما به عنوان برگزار کننده یک رویداد برنامه ای را تنظیم می کنیم، آن را سازمان دهی می کنیم و در نهایت اجرا می کنیم تا طی این رویداد یک محصول، خدمات یا برند را به مردم معرفی کنیم.

ایونت ها می توانند هم به صورت حضوری و هم غیر حضوری تشکیل گردند.

چرا ایونت مارکتینگ مهم است؟

براساس تحقیقات صورت گرفته در این زمینه، بسیاری از بازاریابان عقیده دارند که ایونت مارکتینگ موثرترین کانال بازاریابی برای دست‌یابی به اهداف کسب و کار است. 

 • حدود ۳۱ درصد بازاریابان معتقدند که بازاریابی رویداد تنها کانال بازاریابی موثر است.
 • حدود ۸۷ درصد مدیران ارشد اجرایی به قدرت فراوان ایونت مارکتینگ بسیار معتقدند و در برنامه‌های آتی شرکتشان برگزاری رویدادها و سرمایه‌گذاری روی آن‌ها را گنجانده‌اند.
 • بیش از ۸۴ درصد شرکت‌کنندگان در رویدادها گفته‌اند که بعد از برگزاری یک رویداد دیدگاه بهتری نسبت به برگزارکننده آن رویداد و برند پیدا کرده‌اند.

چگونه بازاریابی رویداد را برنامه‌ریزی کنیم؟

حالا که متوجه شدید چقدر بازاریابی رویداد یا ایونت مارکتینگ به پیشرفت و موفقیت برندتان کمک می‌کند باید بتوانید رویدادی مناسب را برنامه‌ریزی و برگزار کنید. اگر نتوانید رویدادتان را به خوبی برنامه‌ریزی کنید، نتیجه مناسبی هم از این سرمایه‌گذاری نخواهید گرفت.
پس با دقت مراحل زیر را دنبال کنید.
تعریف اهداف هوشمند یا SMART Goals در ایونت مارکتینگواژه SMART برگرفته از سرواژه این کلمات است:

 • مشخص (Specific)
 • قابل اندازه‌گیری (Measurable)
 • در دسترس (Achievable or Attainable)
 • مناسب و مرتبط (Relevant)
 • زمان‌دار Time-based or time bounded) )

اهداف هوشمند به شما کمک می‌کنند سردرگم نشوید و برای کسب‌وکارتان برنامه‌ریزی داشته باشید.به دو دلیل معتقدیم که باید از اهداف هوشمند در کسب‌وکارتان بهره‌مند شوید:اول این‌که برنامه‌ریزی و اجرای رویداد باعث جهت‌دار شدن مسیر حرکت و اجرای رویداد می‌شود؛دوم این‌که پس از اجرای رویداد می‌توانید میزان موفقیت آن را اندازه‌گیری کنید.

چه چیزی در مورد ایونت مارکتینگ متفاوت است؟

رویدادهای زنده این فرصت را فراهم آورده‌اند تا سازمان‌ها به صورت چهره به چهره با مشتریان خود روبرو شوند و یک پیام واضح را به آن‌ها منتقل کنند. بنابراین شکی نیست که ایونت مارکتینگ به عنوان یکی از موثرترین رویکردهای شرکت‌ها برای رشد، طی چند سال آینده توسعه بیشتری پیدا خواهد کرد.

انواع ایونت‌ها

داشتن یک درک درست و اطلاعات کافی در مورد انواع رویدادها به بازاریابان ایونت کمک می‌کند تا بدانند کدام نوع ایونت بیشتر با اهداف کسب و کار آن‌ها هم‌خوانی دارد. ایونت ها در کل دو نوع هستند: آنلاین و آفلاین.

 کنفرانس‌ها

کنفرانس می‌تواند برای شرکت‌های B2B یا B2C برگزار شود. موثرترین کنفرانس‌ها، مجموعه‌ای از سخنرانی‌های موثر، کارگاه‌های آموزشی و محیط حرفه‌ای را با اتمسفر اجتماعی و پرانرژی ترکیب نموده‌اند.

 نمایشگاه‌های تجاری

هدف از برگزاری نمایشگاه‌های تجاری این است که شرکت‌ها و برندهای مختلف، آخرین محصولات یا سرویس‌های خود را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دهند.

سیمینارها

سمینارها عموما مخاطبان مشخص و محدودی را مدنظر قرار می‌دهند وبر مفاهیم و موضوعات آموزشی تاکید دارند. هرچقدر که تعداد شرکت کنندگان در سیمنار کمتر باشد، امکان بحث‌های عمیق‌تر و به اشتراک گذاری اطلاعات ارزشمند بیشتر وجود دارد. سمینارها معمولا یک روز طول می‌کشند، اما برخی سمینارها نیز چند ساعته هستند.

رویداد لانچ محصول

ایونت لانچ محصولات و خدمات، عمدتا در بردارنده فعالیت‌های سمپلینگ و پروموشن محصولات جدید است که علاوه بر ایجاد آگاهی از برند، زمینه تجربه و تست محصول جدید را برای مخاطبان فراهم می‌نماید.

ایونت‌های VIP

ایونت‌های VIP یا رویدادهای پیشران فروش بر گرد هم آوردن سهام‌داران، مشتریان و مهمانان تاثیرگذار و فراهم نمودن تجربه منحصر به فرد برای آن‌ها تمرکز دارند. هدف هر ایونت VIP این است که در نهایت از طریق حفظ وفاداری افراد کلیدی، درآمد سازمان را افزایش دهد.

نمایشگاه‌های شغلی و ایونت‌های استخدامی

یک رویداد استخدامی با هدف جذب نیروی کار متخصص و کارآمد و شناخت استعدادها برگزار می‌شود. این قبیل رویدادها عمدتا در مراکز آموزشی و دانشگاهی برگزار شده و به استارتاپ‌ها و شرکت‌هایی که به دنبال نیروی جوان و تازه نفس هستند امکان می‌دهد تا با کسب‌وکار خود را گسترش دهند.

ساخت تیم

ایونت‌های ساخت تیم نوعی از جلسات داخلی هستند که کارمندان یک سازمان از طریق آن می‌توانند ضمن شناخت از توانایی‌های یکدیگر، تیم‌هایی را با هم تشکیل دهند. هدف این رویدادها معمولا این است که ایجاد رابطه را تسهیل کند تا کارمندان بتوانند به رهبران و همکاران بهتری تبدیل شوند. 

ایونت‌های مجازی

ایونت‌های مجازی بیشتر برای شرکت‌هایی مناسب هستند که ممکن است منابع لازم برای میزبانی از یک رویداد زنده را در اختیار نداشته باشند. همچنین شرکت‌هایی که نمی‌توانند به کنفرانس‌های بین المللی سفر کنند نیز می‌توانند از این نوع رویداد بهره ببرند. ایونت‌های مجازی به افرادی از سرتاسر جهان امکان می‌دهد تا در ایونت شرکت داشته باشند و بنابراین تنوع افراد شرکت کننده در ایونت بالاتر می‌رود. همان‌طور که شاهد گسترش فناوری‌های واقعیت مجازی هستیم، رویدادهای مجازی نیز ممکن است به سرعت تبدیل به یک جریان اصلی در رویدادهای زنده شوند.

چگونه یک ایونت را در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ کنیم؟

برای موفقیت ایونت‌های خود، لازم است که از قدرتمند شبکه‌های اجتماعی هم بهره بگیرید تا میزان آشنایی افراد با ایونت را به حداکثر برسانید. با استفاده از پلتفرم‌های اجتماعی، می‌توانید چند روز یا چند هفته پیش از شروع ایونت، علایق کاربران را در مورد آن برانگیزید و حتی در طول و بعد از پایان یافتن ایونت نیز امکان تعامل با کاربران شبکه‌های اجتماعی در مورد آن وجود دارد.


 در ادامه چند روش برای ترویج ایونت‌ها در شبکه‌های اجتماعی را مطالعه می‌کنید:


1- از هشتگ‌های ایونت استفاده کنید.


از یک هشتگ برای ایونت خود استفاده کنید و آن را به طور برجسته در سایت خود قرار دهید. بازدیدکنندگان سایت و شرکت کنندگان در ایونت را تشویق کنید که در شبکه‌های اجتماعی از این هشنگ استفاده کنند. این کار، نه تنها روشی عالی برای تشویق به گفتگو در مورد ایونت است، بلکه رهگیری میزان تعامل را نیز ساده‌تر می‌کند. امکان رهگیری هشتگ‌ها به صورت دستی وجود دارد، اما برخی ابزارهای آنلاین نیز برای این کار توسعه یافته‌اند.

2- از افراد شرکت کننده در ایونت کمک بگیرید.


استفاده از هشتگ تنها راه برای تبلیغ یک ایونت در شبکه‌های اجتماعی نیست و شرکت کنندگان نیز می‌توانند همین کار را برای شما انجام دهند. می‌توانید برای شرکت کنندگانی که ایونت‌ را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند، تخفیف یا جوایزی در نظر بگیرید.

3- جوامع آنلاین بسازید.


قبل از اینکه ایونت آغاز شود، می‌توانید جوامعی فعال را ایجاد کنید که افراد مختلف را در کنار هم جمع می‌کنند. چت‌های توییتر، کانال‌های اسلک، گروه‌های فیس بوک، تلگرام و لینکدین از جمله روش‌هایی هستند که می‌توانید قبل یا بعد از ایونت با استفاده از آن‌ها، در مورد ایونت خود سر و صدای زیادی به پا کنید.

برای این‌که از موفقیت رویداد مطمئن باید مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری باید کلیدهایی برای اندازه‌گیری میزان موفقیت داشته باشید. این کلیدها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • تعداد نفرات ثبت‌نام کرده و شرکت‌کرده
 • میزان رضایت شرکت‌کنندگان
 • میزان تعامل در شبکه‌های اجتماعی
 • تعداد مشتریان بالقوه جدید و تعداد مشتریان بالفعل