انواع سوالات نظرسنجی که باید بعد از یک رویداد آنلاین پرسید.

شما ماه‌ها برای برنامه ریزی رویداد آنلاین خود را صرف کرده اید و اکنون که این کار به پایان رسیده‌است ، وقت آن رسیده است که بنشینید و استراحت کنید ، درست است؟ نه خیلی سریع! پس از میزبانی یک رویداد ، یک کار دیگر نیز باید انجام دهید: ارسال نظرسنجی پس از رویداد برای شرکت کنندگان خود.
نظرسنجی های بعد از رویداد به شما کمک می کند تا بینش عمیق خود را مستقیماً از شرکت کنندگان در رویداد جمع آوری کنید ، بنابراین می‌توانید رویدادهای آینده را برنامه ریزی کرده و بهبود ببخشید که برای مخاطبان ارزشمند است.
اما چه سوالاتی را باید بپرسید و با بازخوردهایی که جمع آوری می کنید باید چه کار کنید؟

در این مقاله ، یاد می گیرید که کدام سوالات نظرسنجی پس از رویداد را بپرسید و چگونه پاسخ های خود را تجزیه و تحلیل کنید.

اهمیت سوالات نظرسنجی پس از رویداد

این که آیا وبینار ، رویداد مجازی یا کنفرانسی که برگزار کرده اید، جمع آوری بازخورد شرکت کنندگان رویداد به شما کمک می کند تا رویداد سال آینده را برنامه ریزی و بهبود دهید و بینش های کلیدی را نشان می دهد که در غیر این صورت به آنها دسترسی نخواهید داشت.
اگرچه می توانید بدون نظرسنجی از شرکت کنندگان داده ها را جمع آوری کنید داده ها کمی محدود است و به شما در درک چگونگی بهبود رویدادهای آنلاین آینده یا اینکه چرا رویداد شما به همان شیوه انجام شده است کمک نمی کند.
صدا دادن به شرکت کنندگان از طریق نظرسنجی های پس از رویداد به شما کمک می کند تا بفهمید چه کسی در رویداد شما حضور داشته است و زمینه های بهبود را مشخص کنید.

نظرسنجی های بعد از رویداد به شما کمک می‌کند:

اعتماد ایجاد کنید:


وقتی از مخاطبان خود نظر خود را می پرسید ، به آنها می گویید که به تجربیات آنها اهمیت می دهید و آنها می توانند به شما اعتماد کنند که در آینده رویدادهای ارزشمندتری را میزبانی می‌کند.


حدس ها را حذف کنید:

مستقیماً از شرکت کنندگان در رویداد بازخورد بگیرید تا مجبور نباشید در مورد علت موفقیت یا عدم موفقیت رویداد آنلاین خود حدس بزنید.


برآورد رشد رویداد:

 تجزیه و تحلیل NPS  به شما کمک می کند تا میزان رویداد خود را در سالهای بعد افزایش دهید.


بهبود رویدادهای آینده: 


می توانید از بینش و بازخورد سازنده ای که از شرکت کنندگان دریافت می کنید برای بهبود رویدادهای آینده استفاده کنید.
اکنون می دانید که چرا باید نظرسنجی های بعد از رویداد را ارسال کنید، بیایید به شما کمک کنیم بفهمید چه سوالاتی را باید بپرسید و چگونه:

2 نوع سوال نظرسنجی پس از رویداد

شما می توانید دو نوع اصلی سوال را پس از رویداد خود بپرسید: سوالات باز و بسته.
سوالات باز امکان بینش عمیق را فراهم می کنند، اما تعیین و تجزیه و تحلیل آنها دشوارتر است، در حالی که تجزیه و تحلیل سوالات بسته آسانتر است، اما بینش عمیقی ارائه نمی‌دهد.
نظرسنجی های مفید بعد از رویدادیعنی نظرسنجی هایی که به شما بازخورد قابل اجرا می دهند که شامل ترکیبی از سوالات باز و بسته است، اما انواع سوالات نظرسنجی که می‌پرسید در نهایت به بازخورد مورد نظر شما بستگی دارد. مثلا:

 • اگر می‌خواهید پاسخ های متفکرانه ای داشته باشید، سوالی باز بپرسید مانند “دوست دارید در رویداد بعدی چه چیزی بهبود یابد؟”
 • اگر می‌خواهید بدانید که آیا رویداد شما انتظارات شرکت کنندگان را برآورده کرد یا خیر ، سوالی مانند “آیا رویداد ما انتظارات شما را برآورده کرد؟” بپرسید.
 • اگر می‌خواهید میزان رضایت از رویداد خود را بدانید، از مقیاس لیکرت استفاده کنید تا شرکت کنندگان بتوانند رویداد شما را در مقیاس درجه بندی کنند.
 • اگر می‌خواهید رشد احتمالی رویداد را ردیابی کنید، از سوالات مقیاس رتبه بندی مانند “چقدر احتمال می دهید این رویداد را توصیه کنید؟” استفاده کنید.
 • اگر می‌خواهید مخاطبان خود را تقسیم بندی کنید، سپوالات اسمی مانند “عنوان شغلی شما چیست؟”

در اینجا چند نمونه از سوالاتی وجود دارد که باید بعد از رویداد بسته به اهداف و نوع بازخورد مورد نیاز خود بپرسید:

1- سوالات نظرسنجی باز پس از رویداد

سوالات باز سوالات گسترده ای هستند که نمی‌توان با بله یا نه به آنها پاسخ داد. آنها به پاسخهای متفکرانه ای از شرکت کنندگان در رویداد شما نیاز دارند، که آنها را برای جمع آوری داده های غنی و کیفی مفید می‌کند. سوالات باز برای جمع آوری پاسخ های مفصل مفید است، اما تجزیه و تحلیل آنها دشوار است و به زمان و اندیشه شرکت کنندگان بیشتر از سوالات بسته نیاز دارد. سوالات باز را محدود کنید و آنها را واضح بیان کنید تا شرکت کنندگان دقیقاً بدانند چه می‌پرسید.

 •  سوالات باز نیاز به پاسخ های عمیق دارد.
 • سوالات باز به شما کمک می‌کند اطلاعات بیشتری را در زمینه های کلیدی جمع آوری کنید، اما برای شرکت کنندگان وقت گیر است، بنابراین از آنها عاقلانه استفاده کنید و با عبارت خود صریح باشید.

2- سوالات نظرسنجی بسته بعد از رویداد

سوالات بسته سوالات محدودی هستند که نیازی به پاسخ دقیق ندارند. آنها معمولاً به شکل زیر می‌آیند:

 • سوالات بله یا نه:“آیا رویداد امروز را دوست داشتید؟” 
 • سوالات مقیاس لیکرت:“در مقیاس 1-5 ، پس از شرکت در رویداد چقدر رضایت داشتید؟”
 • سوالات مقیاس رتبه بندی:“به رویداد ما در مقیاس 1 تا 10 امتیاز دهید” 
 • سوالات اسمی:“آیا شما مستقیماً در رویداد شرکت کردید یا پخش مجدد آن را تماشا کردید؟”

سنجش و تحلیل سوالات بسته به آسانی امکان پذیر است زیرا آنها دارای مجموعه ای از پاسخ های خاص هستند که گیرنده باید از بین آنها انتخاب کند.

اگر از هانتانا استفاده می‌کنید، می‌توانید با سفارشی کردن نظرسنجی خود بر اساس پاسخ های کاربران، برای پرسیدن سوالات بعدی استفاده کنید.
به عنوان مثال ، اگر با سوالی بسته مانند “آیا وبینار ما انتظارات شما را برآورده کرد؟” می توانید یک سوال بعدی را برای کسانی که به “نه” پاسخ می‌دهند ارسال کنید ، “چرا رویداد ما انتظارات شما را برآورده نکرد؟”
در اینجا چهار نوع سوال بسته وجود دارد که می‌توانید برای جمع آوری داده های معنی دار پس از یک رویداد بپرسید:

سوالات“بله” یا“نه”

پاسخ به سوالات “بله” یا “نه” آسان است (فقط دو گزینه وجود دارد!) و می تواند به شما در تقسیم بندی پاسخ دهندگان برای سوالات بعدی کمک کند.

سوالات در مقیاس لیکرت

نمونه ای از یک بررسی مقیاس دوست داشتنی که در هانتانا ایجاد شده‌است مقیاس لیکرت یک مقیاس 5 یا 7 درجه ای است که میزان توافق پاسخ دهندگان یا شدت احساسات آنها نسبت به یک عبارت خاص را اندازه گیری می‌کند. سوالات مقیاس لیکرت زمانی مفید است که بخواهید بینش عمیق تری از احساسات شرکت کنندگان بعد از رویداد خود داشته باشید. 
استفاده از سوالات مقیاس لیکرت برای اطلاع از سهولت استفاده (به عنوان مثال دسترسی به رویداد چقدر آسان بود یا نحوه ثبت نام آن چقدر آسان بود) به شما کمک می‌کند تا امتیاز تلاش مشتری (CES) خود را بسنجید. CES به شما کمک می‌کند تا رضایت شرکت کنندگان را درک کنید، که می‌تواند بینش شما را در مورد حضور آنها در رویدادهای آینده و احتمال ارجاع فرد به رویداد شما به شما نشان دهد.

سوالات مقیاس رتبه بندی

سوالات مقیاس رتبه بندی، پاسخها را در مقیاس معمولاً از 1 تا 10 نشان می دهد. سوالات مقیاس رتبه بندی برای ارزیابی چندین رویداد آنلاین مفید است تا بدانید آیا آنها در طول زمان بهبود می‌یابند یا خیر. شما می توانید مقیاس رتبه بندی خود را به دلخواه سفارشی کنید، فقط مطمئن شوید که هر عدد در مقیاس نشان دهنده چه چیزی است.

سوالات اسمی

سوالات اسمی، همچنین به عنوان سوالات چند گزینه ای شناخته می‌شوند ، برای تقسیم بندی مخاطبان به دسته هایی برای تجزیه و تحلیل بیشتر مفید هستند. به عنوان مثال ، ممکن است متوجه شوید کسانی که پخش مجدد رویداد را تماشا کرده اند، رضایت کمتری از رویداد شما نسبت به کسانی که بصورت زنده حضور داشته اند، داشته اند. این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا مناطق خاصی را که باید به آنها بپردازید مشخص کنید.

با داده های نظرسنجی پس از رویداد چه باید کرد؟

هنگامی که پاسخ های خود را جمع آوری می‌کنید، زمان تجزیه و تحلیل داده های نظرسنجی و استفاده از آنها برای برنامه ریزی رویداد بعدی شما فرا رسیده است. تجزیه و تحلیل و سازماندهی سوالات بسته به آسانی امکان پذیر است زیرا می‌توانید پاسخ ها را در نمودارها مرتب کنید.
شما می‌توانید از نظرسنجی‌های آماده هانتانا استفاده کنید.پس از سازماندهی و تجزیه و تحلیل داده های نظرسنجی خود، از آن برای موارد زیر استفاده کنید: 

 • تماس های پیگیری را برنامه ریزی کنید تا در یک منطقه خاص عمق بیشتری پیدا کنید.
 • با شرکت کنندگان در رویداد ناراضی تماس بگیرید تا اعتمادشان را جلب کرده و درباره علت نارضایتی آنها بیشتر بدانید.
 •  برای ایجاد توصیفات از پاسخ های نظرسنجی از شرکت کنندگان در رویداد اجازه بگیرید تغییرات لازم را برای رویداد بعدی خود برنامه ریزی کنید.